MAT spectrum

MAT - DOLBY digital surround EX

A   B   C   D   E   F   G   H   CH   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z   číslo  
DVD BR
zpět

Vaterland - Lovecký deník

ČR   |   2004   |   97 minut   |   Thriller, Dobrodružný

Dobrodružný thriller s prvky černé komedie.

Vaterland - Lovecký deník
DVD
nosič č.905
půjčovné 15 Kč
volný


Více o filmu:
ČSFDIMDB

Debutující režisér David Jařab (známý dosud jako divadelník) natočil podle vlastního scénáře, na němž pracoval deset let, mnohoznačný příběh, mísící žánry černé komedie, dramatu a dobrodružného filmu. Jednotícím prvkem stylizovaného vyprávění, situovaného do záměrně nejasně určeného časoprostoru, je autorův surrealistický světonázor.

Bratři Richard a Vilém Czadští s manželkami Karlou a Kristínou a s bratranci Maxem a Leem přijíždějí ze Západu pravděpodobně po pádu režimu, který kdysi ze země vypudil šlechtice a zabavil jejich majetek do zapadlého kraje. Chtějí zjistit, co po čtyřiceti letech zbylo z rodového vlastnictví. Ve zpustlém venkovském sídle šestici uvítá starosvětský majordomus Willmer, který sloužil už jejich dědovi Richardovi a který jim rychle pomůže vpravit se do role panstva. Ze zchátralého majetku nekouká žádný zisk, brzy se však ukáže, že mužům jde vlastně především o lov na záhadné kostrouny, k němuž je inspirovaly dědovy zápisky a starobylé lovecké náčiní. Pod vedením Willmerova syna Karla a dvou místních průvodců se muži vydávají do hor na lov bytostí, které se až příliš podobají lidem. Přestože se sami ekologicky spokojí jen s kontrolou stavu stáda a drahocennou kořist zase pustí na svobodu, z nejrůznějších stran se jim dostává náznaků, že jejich předkové kostrouny nejspíš nejen zabíjeli (a možná i jedli), ale že s jejich samicemi udržovali velmi těsné kontakty. Dědicové Czadských ovšem nejsou jedinými lovci v revíru a z predátorů se lehce může stát kořist. Hranice mezi panstvem, zdegenerovanými domorodci a tajemnými kostrouny se stírají.

Vyprávění obestírá atmosféra tajemství a nedořečenosti: množství pečlivě komponovaných významných detailů záměrně rozmlžuje možnost příběh časově ukotvit a dovysvětlit. Podle samotného autora jsou možné různé explikace tohoto bizarního loveckého dobrodružství a výsledek záleží jen na divákovi samotném. Rozhodně se nabízí paralela s polistopadovými restitucemi šlechtického majetku a se současnou situací českého prostoru, v němž se střetávají a mísí nejrůznější kulturní a sociální okruhy. Tři přísně odlišené kasty na různém vývojovém stupni odkazují k absurdní povýšenosti bělochů v zemích třetího světa, pro západní cizince je však exotickým východem i česká venkovská krajina. Lov jako starobylá panská kratochvíle s vlastní hantýrkou, zbraněmi a mystickými rituály je zároveň vnímán jako typická primitivně machistická zábava, jíž se dychtivě a instinktivně oddají všichni čtyři elegantní muži. Vypravěčem příběhu je však pátý z nich, invalidní Bedřich, který se výpravy nemohl zúčastnit a který patrně pečlivě schraňuje duchovní odkaz podivné expedice.

Z původního nápadu natočit film na černobílý širokoúhlý materiál zbyly černobílé vsuvky v podobě záběrů, jež Leo snímá amatérskou ruční kamerou. Tato reportážní vypravěčská figura obohacuje formálně komplikovanou stránku filmu (zaznívají zde mj. i citáty z dědova loveckého deníku, objevují se fotografie a starobylé rytiny i úryvek z dávného amatérského filmu). Na působivosti výsledku má podíl jak kvalitní herecké obsazení s Karlem Rodenem v čele, tak vynikající práce kameramana Marka Jíchy, který na digitální videokameru pořídil nečekaně působivý, atmosféricky stylizovaný základ, jenž prošel komplexní počítačovou úpravou.

 

Hrají: Karel Roden, František Řehák, Petr Forman, Vasil Fridrich, Dana Poláková, Roman Zach, Marek Daniel, Matěj Forman

Režie: David Jařab

Zvuk: český 2.0, český 5.1

Titulky: anglické titulky

Formát obrazu: 1:1,85


MAT aktualityREZERVACE VSTUPENEK
Rezervace vstupenek jsou možné pouze online přes internet, a to pouze pro držitele věrnostních slevových karet.
Telefonické rezervace
nejsou možné.
Online prodej zůstává beze změn. Děkujeme za pochopení.
Postup při online rezervaci najdete na této stránce vpravo.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
REZERVACE RESTAURACE
Zde ve sloupečku OBSAZENÉ TERMÍNY najdete nyní informace o datech, kdy má některá z našich restaurací zadáno pro uzavřenou společnost.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
PŮJČOVNA DVD A BD:
Přehled půjčovného ZDE

KOMEDIE ZA POLOVINU
Ve dnech 3. - 9. 4.
si můžete všechny komedie
na DVD či Blu-ray discích
půjčovat za poloviční cenu.
DVD starší tituly 20 Kč
Blu-ray starší tituly: 25 Kč

SLEVA SE NEVZTAHUJE
NA NOVINKOVÉ TITULY.
Zde je odkaz na kompletní nabídku zlevněných titulů v akci.

Dále jsme TRVALE ZLEVNILI prvních 2 000 DVD
na cenu 15 Kč, tedy filmy evidenčních čísel 1 - 2000.

Ve dnech 10. - 16. 4. budou
ve slevě historické a životopisné filmy.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
OTEVÍRACÍ DOBA

RESTAURACE (suterén)
po-pá 9.00 – 0.00
so-ne 14.00 – 0.00

KAVÁRNA A PŮJČOVNA DVD
po-pá 10.30 – 21.30
so-ne ZAVŘENO

POKLADNA KINA
po-pá 16.00 – 21.00
so-ne 14.00 – 21.00
Na odpolední dětská a zlevněná představení je pokladna otevřena
30 minut před začátkem.
bonusy
Newsletter